להלן מספר טיפים קצרים וחשובים שיסיעו לכם במהלך שהייתכם במדינה.
אשרת כניסה

ראשית, בדקו שדרכונכם בתוקף לששה חודשים לפחות מהיום בו תפקע הויזה (30 יום מיום הכניסה). אין צורך בהגשת בקשה מראש. הנפקת האשרה מתבצעת במעבר הגבול. אשרת תייר מאפשרת כניסה אחת ושהייה של עד שלושים יום. מחירה 30 דולר. נא להצטייד מראש בתמונת דרכון (או בכמה דולרים נוספים).

לתשומת לבכם, בכל מעברי הגבול הייבשתיים, נעשים מאמצים בלתי חוקיים ע"י מספר גורמים לגבות מחיר יקר יותר עבור הויזה. רכישת הויזה תתבצע אך ורק במעבר הגבול עצמו, אך ורק ע"י השוטרים לובשי מדי משטרת הגבול ואך ורק במחיר הנקוב מעלה. אל תתפתו לרכוש את הויזה בשום אופן אחר, כולל הצעות שתבואנה מחברת האוטובוסים בה אתם נוסעים.

אם תשארו במדינה מעבר ל30 יום, תדרשו לשלם $10 על כל יום שהיה מעבר למותר. אפשר לעשות זאת מבחירה, אין להם בעיה עם זה. תוכלו בעתיד להכנס שוב. אם תרצו להשאר מעל ל5 ימים נוספים, תוכלו להאריך את הויזה לחודש נוסף בכל סוכנות נסיעות. אין אפשרות להאריך ויזת תייר יותר מפעם אחת. אם בדעתכם להשאר מעבר לזה, בקשו בכניסה הראשונה ויזת עסקים, מחירה 35 דולר וניתנת להארכה שוב ושוב מתוך המדינה ללא הגבלה. 

גסטהאוסים בפנום פן

במרחק 3 דקות הליכה מבית חב"ד ממוקם רחוב 258 שנקרא גם "גסטהאוס סטריט". שם תמצאו גם סוכנויות נסיעות, הנפקות ויזה, שירותי כביסה ועוד. יש בו כמה גסטהאוסים, רובם מציעים גם דורמס:

Okay Guesthouse
Same Same Backpackers
 Lazy Gecko
TT Guesthouse

Number 9
The Flicks 3

ב Lazy gecko יש גם דורמס נחמד ב$5 ללילה, ואם אתם ממש רוצים להתכלב אז ב The Flicks 3 יש דורמס ב$3 ללילה.

גם מלונות ברמה גבוהה יותר נמצאים ממש קרוב לבית חב"ד. הנה  רשימה.

שירותי בריאות

פנום פן: במידה ואתם צריכים רופא, יש קליניקה מעולה בתוך העיר רק קחו בחשבון שהיא יקרה, שמה Raffles. בית הרפואה הטוב והממולץ מאוד זול ממנה, רק שהוא לא במרכז העיר, שמו Royal Phnom Penh Hospital. במידה והחלטתם לעדכן את המשפחה בארץ (טיפ: ממש לא מומלץ. מרחוק דברים נשמעים גרוע בהרבה ממה שאתם מתארים) תשתדלו לתת פרופורציות, לשלוח תמונות שלכם מחייכים ולא פחות חשוב, לשלוח למשפחה לינק לאתר של בית הרפואה. זה מרגיע.

אם מדובר במשהו קטן והביטוח שלכם לא משהו, גשו ל Naga Clinic. התחושה פחות נעימה וסטרילית מאשר ברפלס, אבל עדיין ברמה מאוד סבירה, גם הרופאים טובים. המחיר נמוך בכ 50%. 

אם אתם צריכים טיפולי שיניים, אנחנו ממליצים בחום לבקר ב roomchang dental clinic קליניקה בת 8 קומות שלא תפגשו בשום מקום אחר. מחירים סבירים מאוד.

סיאם ריפ: Royal Angkor Hospital.

סיהאנוקוויל: CT Poly Clinic

קמפוטSonja Kill Hospital.

קו רונג: אם אתם שומעים על מרפאה בקורונג, נשמח אם תעדכנו אותנו. 

מנסיוננו, אין צורך להתחסן או לצרוך כדורי מלריה לפני או במהלך הטיול כאן. לחלק מהם יש תופעות לואי מיותרות שכדאי מאוד לחסוך.

ההמלצה שלא לשתות מי ברז אינה תקפה לפנום פן שזכתה לאחרונה בפרס בינלאומי על שיפור בתשתיות המים. למרות זאת, טעם המים לא משהו ואנשים רבים נמנעים מכך. לכן, בבית חב"ד מוגשים אך ורק מים מבקבוקים. צחצוח שיניים או שטיפת כלים יכולים להעשות במי ברז.

טיפים חשובים

נהגו בהגיון ובזהירות בכל עת. שמרו על חפציכם צמוד אליכם. ישנם מקרי חטיפה של תיקים, טלפונים ניידים ואפילו תכשיטים. אם נהג הטוקטוק לא הזהיר אתכם, או שהוא מסדר את תיקי היד שלכם הרחק מכם, קחו מישהו אחר. יש לציין, כי המשטרה פתחה לאחרונה במבצע אכיפה בנושא וזה בהחלט משפיע. בכל מקרה, לא נרשמו מקרים של אלימות ושוד מזויין. ראה גם אובדן דרכון.

מומלץ בחום לרכוש כרטיס סים בכניסה לקמבודיה. זה עולה בדיוק $1. נכון, יש wifi בהרבה מקומות, אבל בהחלט לא בכל מקום. כבר היו כמה מקרים שזה ממש ממש הציל, ואחרים שנתקעו בלי (בבתי רפואה לא מערביים, למשל, אין wifi). חבילת גלישה גם היא לא דבר יקר. ממש כדאי!

משיכת כסף: בנקים שבעבר לא גבו עמלות, כעת גובים עמלות והמידע שלפניכם נתון לשינויים, נודה לכם באם תעדכנו אותנו במקרה הצורך. נכון לדצמבר 2018 הבנק היחיד שידוע לנו שאינו גובה עמלה הוא MB Bank. אם הבנק הנ"ל אינו נגיש עבורכם או שתם הכסף במכונה (לא מאוד נדיר), גשו ל aba bank הם גובים $9 למשיכה של 1000. הכספומט יתן לכם לבחור בין כסף מקומי (ריאל) לדולר ארה"ב. רוב המטיילים מעדיפים למשוך דולרים כי קל יותר לחשב כך בגלל שהכסף השימושי הוא דולר ארה"ב. הכסף המקומי יש לו ערך של 4060=1$ (נכון לדצמבר 2018. בעשור האחרון התנודות הינן פחות מאחוזים בודדים לכאן או לכאן). תוכלו לפרוט כסף (גם ממטבעות אחרים באזור) בכל פינה.

הבדיה שאומרת שאין אפשרות למשוך כסף בקמבודיה אין לה שחר. מי שממליץ לכם להוציא כסף לפני מעבר הגבול פשוט רוצה להרויח על המרתו מאוחר יותר. בכלל, הדולר האמריקאי תופס כאן מקום של כבוד לא פחות מהמטבע המקומי כך שממש אין צורך להמיר כסף, אבל גם אם החלטתם להמיר כסף, כדאי להמתין עד להגעה לעיר. החלפנים בקרבת הגבול לוקחים אחוזים בלתי נתפסים.

אם יש ברשותכם סכום גדול, כדאי שתחפשו מקום שלא לוקח נתח רציני. בפינה הדרומית מזרחית של השוק המרכזי יש כמה כאלו. הם מרויחים סכום ממש זעום וימירו עבורכם כל מט"ח שברשותכם (כולל דולר ניו זילנדי וכדומה). באופן כללי, באף מקום בעולם לא מומלץ לפרוט כסף בשדה התעופה, במעברי גבול או בקרבתם. תמיד תוכלו לבדוק כמה עמלה אתם משלמים לפי פערי המחירים בין קניה למכירה. חלפני הכספים בקמבודיה מפרסמים שלט של שווי דולר ארה"ב לקניה ומכירה, הטובים שבהם יכולים להגיע להפרש של 7 ריאל בלבד!

רצוי שלא לתת כסף מזומן לילדים המקומיים. אפילו מזון באריזות סגורות, בעיקר מזון תינוקות, עושות את דרכם חזרה למדף המכולת ומזכות את הקבצן בכסף שלא מיועד למזון...

ויזות למדינות סמוכות

תאילנד: תקנות חדשות מעניקות ארכת שהיה בת 30 יום גם לכניסה קרקעית, כמו לכניסה אוירית אך האפשרות הזו מוגבלת לפעמיים בשנה. מי שניסה בעבר להתחכם סבל לא מעט. באפשרותכם לקבל ויזה לשהייה בת שלושה חודשים דרך שגרירות תאילנד בקמבודיה. השירות בתשלום, ואורך מינימום שתי ימי עבודה. סוכנויות נסיעות (ההמלצה שלנו, לאקי מוטורבייק) וגסטהאוסים, יבצעו את הפעולה עבורכם.

ויטנאם: אין אפשרות להכנס ללא ויזה. לבאים בדרך האויר בלבד, ניתן לרכוש אישור לויזה דרך האינטרנט, ולרכוש את הויזה בשדה התעופה. הנכנסים בדרך היבשה ינפיקו ויזה בת שלושים יום שתוקפה נקבע לפי בקשתכם בעת ההנפקה. בשגרירות ויטנאם בפנום פן תשלמו 40 דולר עבור הנפקה תוך 48 שעות, 50 דולר עבור הנפקה תוך 24 שעות ו55 דולר עבור הנפקה תוך שעה. בקונסוליה בסיהאנוקוויל תקבלו את הויזה תוך 24 שעות בתשלום הרגיל - 40 דולר.

סוכנויות נסיעות וגסטהאוסים בכל רחבי קמבודיה, יבצעו את הפעולה עבורכם תמורת כמה דולרים נוספים. ניתן להאריך את השהות בויטנאם לשלושים יום נוספים מתוך ויטנאם, בתשלום כמובן.

לאוס: הויזה נעשית בקלות בגבול, 30-33 דולר.

הודו: ראה כאן.

משלוח חבילות מהארץ ולארץ

בית הדואר Post Office המקומי הוא המקום היחידי ממנו ניתן לשלוח חבילות לארץ. המחירים סבירים (יחסית לאפשרויות משלוח מבנגקוק). אין לשלוח סוללות. מומלץ בחום להשתמש אך ורק בשירותי דואר שמאפשרים מעקב אחרי החבילה.

אם אתם מעוניינים לקבל חבילות מהארץ, תוכלו להשתמש בכתובת של בית חב"ד כנמען. הכניסו את שמכם כנמען ואחר כך הוסיפו:

Benzion Butman
419 Sisowath Quay
Phnom Penh, Cambodia
12600
085807205 

מומלץ לבחור באפשרות הכוללת אפשרות מעקב אחרי החבילה. לתשומת לבכם: הדואר המקומי גובה דולרים ספורים כדמי איסוף.

שגרירויות

שגרירות ישראל בבנגקוק:

Ocean Tower 25th Floor, 75 Sukhumvit Soi 19 Bangkok 10110 Thailand

טלפון: 6622049200. פקס: 6622049255.

דואר אלקטרוני: info@bangkok.mfa.gov.

שגרירות ארה"ב בפנום פן:

House #1, Street 96, Sangkat Wat Phnom, Khan Daun Penh, Phnom Penh
Tel: +855-(0)23-728-000
Fax: +855-(0)23-728-600

אם יש לכם מידע נוסף שיכול לסייע למטיילים ואינו מופיע כאן, או אם נראה לכם שהמידע כאן שגוי, נא עדכנו אותנו לטובת מטיילים נוספים.

מקוים שתהנו בשהותכם בקמבודיה!